Projekt olbrzymiej makiety modułowej w Kilonii

Zapraszamy a jednocześnie polecamy poniższy reportaż NDR o projekcie olbrzymiej makiety modułowej w Kilonii, w Niemczech.

Jens Kulenkampff jest zapalonym modelarzem i wizjonerem jednej z największych imprez kolejowych modelowych w północnych Niemczech. Ale aby urzeczywistnić to marzenie, potrzebuje dużo przestrzeni. A przestrzeń jest zawsze mocno ograniczana dla modelarzy kolejowych. Pomysłodawca znajduje jednak rozwiązanie. Trzeba stworzyć mobilny system.

Łączna powierzchnia mobilnych makiet na 1000 metrów kwadratowych i ponad 200 pojedynczych modułów z  północnych Niemiec i Danii zgromadzi się, aby odtworzyć ruch kolejowy z lat ’80, z prawdziwym rozkładem ponad 1000 linii i pociągów ze starych rozkładów jazdy. To wszystko budowane jest w Kilonii (Kiel), w Niemczech.

Jens Kulenkampff pracował przez sześć miesięcy, wraz ze Stefanem Heintz. Obaj pasjonaci są członkami FREMO (Circle of Friends of European Model Trainers e.V.), zaangażowanej społeczności ponad 2000 modelarzy kolei. Nie tylko pasjonują się modelarstwem, ale chcą przeprowadzić dużą operację kolejową. Gdy ich pociągi znajdą się na torach, nie mogą już być dotykane. Każdy pociąg, każdy wagon, ładunek ma swój cel. Nie ma mowy o jakimkolwiek przypadku. O każdym szczególe zadecyduje wspólnie tworzony rozkład jazdy.

Członkowie FREMO w swoich domach budują swoje moduły i spotykają się sporadycznie w różnych miejscach w Europie. Najpierw przeprowadzane są próby, które są zamknięte dla publiczności. Dopiero po sprawdzeniu wszystkich połączeń i rozkładów publiczność będzie mogła zobaczyć to cudo.

[Tytuł oryginalny: die nordreportage: Abgefahren! Die Extremeisenbahner, premiera 20.11.2017, godzina 18:15, język niemiecki]

opracowanie: Przemysław Ślusarczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *