Nasze stacje sprzed lat (3) Zawadzkie

Zawadzkie. Kiedyś jedna z ważniejszych stacji na trasie Fosowskie – Tarnowskie Góry, najbardziej wysuniętego punktu na wschód województwa opolskiego na mapie kolejowej. Linia kolejowa, która obsługiwała ważne ośrodki hutnicze – Ozimek, Zawadzkie, Kolonowskie.

Obecnie to stacja końcowa dla ruchu pasażerskiego relacji Opole Główne – Ozimek – Fosowskie – Zawadzkie. W ostatnich latach pomiędzy Fosowskiem a Zawadzkiem pozostał tylko jeden tor z trakcją elektryczną. W 2011 roku pojechał tą trasą ostatni skład z czterech par relacji Opole Główne – Tarnowskie Góry. Potem na parę miesięcy przedłużono część kursów do stacji Kielcza, jednak z uwagi na niską frekwencję w kolejnym rozkładzie jazdy skrócono je ponownie do stacji Zawadzkie i tak pozostało do dziś. Po zawieszeniu ruchu pasażerskiego linia była wykorzystywana do przewozów cargo. Obecnie na odcinku Kielcza – Tworóg linia jest nieczynna, zlikwidowano sieć trakcyjną jedynego toru, który wkrótce popadł w ruinę.

Zdjęcia: Norbert Tkaczyk - Hannover BRD, opracowanie: Przemysław Ślusarczyk

2 komentarze do “Nasze stacje sprzed lat (3) Zawadzkie”

  1. Autor ma złe informację ruch towarowy na odcinku Tarnowskie Góry – Zawadzkie miał się, ma i wszystko wskazuje na to że będzie się miał dobrze. Co prawda odbywa się tylko 3 razy w tygodniu ale się odbywa regularnie. Można tylko ubolewać nad tym że „książęta kolejowi” czyli wojewodzi opolski i katowicki dogadają się w finansowaniu tej linii i ruch pasażerski po remoncie powróci na matkę wszystkich linii kolejowych na górnym śląsku czyli linię 144 Opole – Tarnowskie Góry.

    Odpowiedz
    • Dziękuję bardzo za aktualizację danych co do linii 144. Moje pytanie – jakie parametry prędkości ma ten odcinek? Bo żeby relacja miała sens to pociąg powinien być konkurencyjny czasowo z samochodem.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz