Wytwórnia Filmów Oświatowych

Cyfrowe rekonstrukcje z koleją w tle

Wytwórnia FIlmów Oświatowych w Łodzi w 2024 roku świętowała 75-lecie działalności. Mieści się niezmiennie od początku istnienia na ulicy Kilińskiego 210. Jest jedną z nielicznych instytucji filmowych o tak długiej tradycji i tak bogatym dorobku w Polsce.

Na podstronie serwisu WFO przeczytamy, że wyprodukowała ponad 5 tysięcy filmów, specjalizując się w filmach przyrodniczych, poświęconych sztuce. To tutaj dzięki przychylności kierownictwa wytwórni debiutowało wielu znakomitych reżyserów filmowych takich jak: Wojciech Jerzy Has, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Komeda, Zbigniew Rybczyński, Wojciech Wiszniewski, Bogdan Dziworski, Piotr Szulkin, Andrzej Barański, Juliusz Machulski, Krzysztof Ptak, Piotr Sobociński, Jacek Bławut, Marek Koterski, Jan Jakub Kolski, Maciej Drygas.

Sporą część archiwów i dzisiejszej produkcji jest dedykowana szeroko pojętej edukacji. Ta edukacja to także dział poświęcony kolei. Oprócz produkcji współczesnymi metodami WFO dokonuje digitalizacji i rekonstrukcji swoich archiwaliów. Produkcje WFO zdobywały i nadal zdobywają nagrody na konkursach krajowych i zagranicznych.

My dzisiaj proponujemy wybór dokumentów poświęconych kolei. Od obsługi parowozu i pracy maszynisty, rewizora pociągów, budowy kultowego EN57, kolei jako środka transportu i nie tylko. To dokumenty pokazujące historię i rozwój kolei. Naszym zdaniem warto zasubskrybować kanał YT WFO, gdyż na nim pojawiają się regularnie premiery i każdy znajdzie coś dla siebie.

YT WFO: https://www.youtube.com/c/Wytw%C3%B3rniaFilm%C3%B3wO%C5%9Bwiatowych

strona internetowa: https://www.wfo.com.pl

opracowanie: Przemysław Ślusarczyk i Norbert Tkaczyk

Dodaj komentarz